Angielski i niemiecki królują

Angielski i niemiecki królują

Gdybyśmy mieli wskazać dwa języki, które na polskim gruncie cieszą się największym zainteresowaniem i które są najczęściej tłumaczonymi na nasz język, to z całą pewnością wymienimy angielski oraz niemiecki. Taka, a nie inna konstatacja jest czymś całkowicie naturalnym, ponieważ angielski stanowi dziś język globalny. To podstawowy język świata biznesu oraz polityki, dominuje również w kulturze popularnej – w kinie, muzyce czy literaturze.

Po angielsku porozumiewają się ludzie nauki, a znając mowę Szekspira jesteśmy w stanie odnaleźć się w większości krajów świata. Dochodzi również fakt, że angielski to język stosunkowo łatwy, którym operowanie nie sprawia problemu większości z osób, które zaczynają się go uczyć. Choć w gramatyce angielskiej także są ukryte rozmaite niuanse, to opanowanie go na poziomie komunikacyjnym jest jedną z najłatwiejszych rzeczy w nauce języków obcych w ogóle.

Takie nasycenie angielszczyzną oznacza, że w tłumaczeniu tekstów szansę na sukces ma bardzo wąska elita tłumaczy, których renoma jest poza wszelką dyskusją. Z drugiej strony wiele mniej znaczących tekstów mogą „zgarnąć” freelancerzy. Drugi najpopularniejszy w Polsce język obcy to niemiecki.

I w tej kwestii ciężko mieć wątpliwości co do źródeł jego powodzenia. Wszak graniczymy z Niemcami, którzy są jednym z najważniejszych partnerów politycznych i gospodarczych naszego kraju. Ogrom zaszłości historycznych także wpływa na to, że lepiej niemiecki znać niż go ignorować.

Jednak dziś, w warunkach pokoju i swobodnego przepływu osób w Europie, znajomość mowy Goethego to po prostu bardzo praktyczny atut. Może on również pomóc w życiu zawodowym – nie tylko tłumaczom.